Dogodki

Pravna fakulteta Univerze v Mariboru se pridružuje Evropski noči raziskovalcev - VABLJENI TUDI VI!

Datum objave: 24.09.2018 | Datum poteka: 29.09.2018

Dogodek je potekel!

KDAJ: v petek, 28.9.2018
KJE: Salon uporabnih umetnosti in Europark Maribor

V okviru Evropske noči raziskovalcev se bo tudi PF UM predstavila širši javnostiz namenom seznanitve širše družbe z njihovimi pravicami in načinom njihovega uveljavljanja. Za vas se bomo predstavili na dveh lokacijah in sicer v Salonu uporabnih umetnosti o priložnostih in pasteh digitalne dobe in v Europarku Maribor na temo Od prava do pravic: kako sami prispevamo k večji varnosti vsakdana.

Salon uporabnih umetnosti

KDAJ: v petek, 28. septembra 2018, med 16. in 18. uro.

Vrstni red aktivnosti

• Učna pot »Maribor in pravo kot del kulturne dediščine v mestu«. Sprehod po zgodovini in sedanjosti pravne prisotnosti v Mariboru - izr. prof. dr. Borut Holcman.
  • Simulacija študentske pravde »Prometna nesreča, ki jo je povzročilo samovozeče vozilo«. Študenti nastopijo v vlogi tožilcev in zagovornikov, kjer soočijo argumente za in proti - koordinator: Denis Baghrizabehi.
  • Pravniška čajanka»Varni v dobi 4.0«, kavarniška debata o priložnostih in pasteh digitalne dobe s profesorji in asistenti Pravne fakultete Maribor - moderator: doc. dr. Miha Šepec
  • Nastop vokalne skupine Pravne fakultete UM.

Moderator celotnega programa: Bartolo Lampret

Koordinator: prof. dr. Aleš Ferčič

Sodelujoči raziskovalci: izr. prof. dr. Borut Holcman, doc. dr. Miha Šepec, asist. Katja Drnovšek, asist. dr. Petra Weingerl, asist. Klemen Drnovšek, asist. Denis Baghrizabehi, mladi raziskovalec Kristjan Zahrastnik.

VOKALNA SKUPINA PRAVNE FAKULTETE

Vokalna skupina Pravne fakultete deluje tri leta. Prvo leto je bilo 12 pevcev (9 deklet in 3 fantje). Zaradi različnih obveznosti študentk in študentov se je v naslednjem letu skupina spremenila v tercet, zdaj pa vokalno skupino obiskujejo 4 dekleta in 1 fant. Nastopajo na različnih prireditvah, podelitvah diplomskih in magistrskih nalog ter na drugih prireditvah za potrebe Pravne fakultete. Tudi repertoar je zelo različen in ga prilagajajo pevski zasedbi. Mentorica je ga. Ana Smej.

Europark - II. nadstropje

KDAJ: v petek, 28. septembra 2018, med 14. in 20. uro

Od prava do pravic: kako sami prispevamo k večji varnosti vsakdana

Pravo ureja številna področja, ki neposredno zadevajo varnost posameznikov (npr. varnost potrošnikov, varstvo osebnih podatkov, intelektualne lastnine, kulturne dediščine...). Namen programa je seznanitev širše družbe z njihovimi pravicami in načinom njihovega uveljavljanja.

Predstavljene tematike: potrošniški krediti, nepoštene poslovne prakse (npr. kaj lahko storim, če me nadlegujejo po telefonu?), napake blaga in storitev - uveljavljanje jamčevanja, garancije, slabo organiziran dopust preko agencije, prenagljen podpis pogodbe na akviziterski predstavitvi na domu, brezplačna pravna pomoč, vseprisotnost osebnih podatkov, zavajanje na internetu, pravo in varovanje materialne in nematerialne kulturne dediščine, idr.

Aktivnosti

• Informativna stojnica: stojnica z informacijskim materialom (letaki, zloženke, brošure idr), predstavljene bodo možnosti za brezplačno pravno pomoč.
  • Nagradna igra »Poznaš pravo, dobiš nagrado«: 16.00 - 20.00. V igri so pripravljene »pravniške srečke«, na katerih so vprašanja o splošnem poznavanju pravic potrošnikov. Navedenih je več možnih odgovorov. Igralec (mimoidoči) naključno izbere srečko in v kolikor pozna pravilen odgovor, dobi simbolno nagrado (čokoladice, pisala ipd. z logotipom PF UM).