Uvod v študijsko leto 2020/2021

Spoštovane študentke, spoštovani študentje!

Danes vstopate v ta hram učenosti kot 60. generacija študentov prava na tej ustanovi. Res je, letos Pravna fakulteta Univerze v Mariboru praznuje 60 let od ustanovitve študija prava v Mariboru. Zato je vaša generacija nekaj posebnega. Posebna pa je tudi zato, ker je to generacija, ki študij prava začenja v posebnih in neobičajnih okoliščinah, tj. v času epidemije COVID-19, ki korenito kroji usode vseh nas. Zato je temeljno načelo delovanja naše fakultete varovanje zdravja vseh študentov in zaposlenih. Hkrati pa si bomo prizadevali, da bi bili deležni kvalitetne in popolne izvedbe pedagoškega procesa, kolikor se le da v živo. Da bi lahko skupaj dosegli ta cilj, pa vas prosim za obilico strpnosti in potrpljenja. Živimo v posebnih časih, ki terjajo tudi posebne napore.

Naša fakulteta bo v prihodnjih letih, ki vas bodo trajno zaznamovala za vse življenje, vaš drugi dom. Zato vam ob tem izrekam dobrodošlico. Želim, da jo kot takšno občutite in se na njej dobro počutite. Res je, da zaradi epidemije danes veljajo različni omejevalni ukrepi, ki nas ovirajo v celovitem doživljanju univerzitetnega življenja, a tudi to bo slej ko prej minilo. Do takrat pa skušajte v polni meri izkoristiti vse možnosti, ki so vam dane ob trenutnih omejitvah.

Morda se tega že zavedate ali pa se še boste, a pravo je v vsakodnevnem življenju izredno pomembno. Ureja vse najpomembnejše odnose v naši družbi. Družba brez njega ne more delovati. Vi kot bodoči pravniki, pa se morate tudi zavedati, da pravo močno vpliva na usode vseh ljudi. To pravo pa ne izhaja iz knjig in zakonov, temveč ga udejanjamo mi ljudje, mi pravniki. Zato imamo pravniki veliko odgovornost pri svojem delu, saj z njim globoko posegamo v življenja drugih ljudi. Da bi lahko svoj poklic nekoč odgovorno opravljali, morate svojo odgovornost kazati že tekom študija. Samo z resnim odnosom do študija boste lahko odgovorni pravniki. Vedite pa, da v praksi dobrih pravnikov vedno primanjkuje, slabih pravnikov pa nihče ne potrebuje.

Študij na univerzi se močno razlikuje od vaših dosedanjih gimnazijskih izkušenj. Zahteva se večja stopnja vaše samoiniciativnosti, pobuda je na vas samih, bistveno večja je tudi vaša (včasih varljiva) svoboda. Zastavite si ambiciozne študijske cilje in jih pričnite takoj uresničevati, saj bo čas hitro tekel. Imeli boste mnoge možnosti za udeležbo pri študijskih in obštudijskih aktivnostih. Izkoristite jih. Predvsem pa čim prej najdite ustrezno metodo študija, kajti le tako boste lahko uspešno izpolnjevali svoje študijske obveznosti. Zavedajte se tudi, da bo študij hitro minil. Ko boste zapustili fakulteto, pa vedite, da ne boste nikoli zares odšli. Z njo boste trajno povezani kot člani alumni skupnosti Pravne fakultete Univerze v Mariboru.

Naj vam ob koncu še enkrat zaželim toplo dobrodošlico na naši fakulteti in uspešno delo v študijskem letu, ki je pred nami!

Prof. dr. Vesna Rijavec

Dekanica