Strokovni sestanek v Albaniji

Konzorcij projekta EU-En4s je 4. in 5. marca 2022 izvedel še zadnje strokovno srečanje. Srečanje je potekalo na gostoljubni lokaciji v Tirani (Albanija); kot gostiteljica srečanja je nastopila Univerza v Tirani. Lokacija je bila izbrana s posebnim namenom. Albanija je namreč država kandidatka za pristop k EU, rezultati projekta pa so namenjeni olajšanju medsebojnega razumevanja albanskih izvršilnih naslovov in izvršilnih naslovov EU ter ugotavljanju spornih točk za potrebe približevanja zakonodaje v pristopnem procesu. Izsledki projekta seveda koristijo in so uporabni v sleherni državi članici EU.

Žal sta pandemija Covid-19 in vojaški spopad v Ukrajini preprečila, da bi se večje število partnerjev udeležilo srečanja v živo. Delegacije Univerze v Mariboru, Univerze Uppsala, Univerze v Maastrichtu, Univerze na Reki, Cepris d.o.o. in Boleo Global so se udeležile srečanja in situ, skupaj s fakulteto gostiteljico. Preostali partnerji so bili povezani prek platforme za pretočno predvajanje.

Uvodoma je rektor Univerze v Tirani, prof. dr. Artan Hoxha, pozdravil konzorcij. Sledila je predstavitev prof. dr. Fluture Kole, ki je na kratko opisala albanski sistem priznavanja in izvrševanja ter njegov potencial za prilagoditev pravnemu redu EU. Nato je nastopila prof. dr. stopila Vesna Rijavec, koordinatorka projekta z Univerze v Mariboru, ki je podala nekaj splošnih komentarjev o dosežkih projekta in njegovem pomenu. Kasneje je asist. Denis Baghrizabehi z Univerze v Mariboru opravil bolj podroben pregled preteklih in tekočih aktivnosti ter rezultatov projekta. Projekt se je začel z uvodnim srečanjem junija 2019 v Mariboru. Kmalu zatem so partnerji izvedli nacionalne delavnice za zbiranje povratnih informacij za pripravo glavnega vprašalnika projekta. Na začetku so potekale tudi dejavnosti promocije. To je vključevalo pripravo letaka, brošure, postavitev spletne strani, Facebook in Twitter računa ter blog. Poleg glavnega vprašalnika je bil izdelan tudi vprašalnik o strukturi sodb, avtomatiziranih izvršilnih postopkih in o obrestnih merah. Za vse našteto so bila nato izdelana še (nacionalna) poročila partnerjev. Že pred zaključnim srečanjem sta bili izvedeni dve mednarodni konferenci in eno strokovno srečanje. Izdelani so bili tudi številni stranski rezultati, vključno s slovarjem in priročnikom za izvrševanje. Denisa je nasledil dr. Boštjan Kežmah iz Cepris d.o.o., ki je predstavil različne IT produkte projekta (prototipe Oraklja in Obrestnega kalkulatorja). Preostali del sestanka je bil namenjen strokovni/znanstveni razpravi med vsemi partnerji glede enega od glavnih, še nedokončanih rezultatov, to je končnega strokovnega poročila projekta. Razprava v tej zvezi se je nadaljevala naslednji dan, nato pa je Jasmina Klojčnik z Univerze v Mariboru predstavila končna navodila za poročanje. Medtem ko je diskusijo prvi dan vodil prof. dr. Eduard Kunštek z Univerze v Reki, sta drugi dan diskusijo usklajevala prof. dr. Vesna Rijavec in asist. Denis Baghrizabehi.

V tem trenutku celoten konzorcij trdo dela na uspešnem dokončanju projekta.

 


JUST-AG-2018/JUST-JCOO-AG-2018
Funded by Justice Programme of the European Union