Jean Monnet Modul o temeljnih pravicah v EU poslovnem pravu in politiki (FURBUS)

ERASMUS MODULE-ERASMUS-JMO-2021-HEI-TCH-RSCH

EURH: Fundamental Rights in EU Business Law and Policy

Koordinator:

Pravna fakulteta, Univerza v Mariboru

Odgovorna oseba:

 izr. prof. dr. Petra Weingerl

Obdobje:

1.02.2022 - 31.01.2025

 

Povzetek

Modul Jean Monnet »Temeljne pravice v EU poslovnem pravu in politiki« je triletni učni in raziskovalni modul. Osrednji cilj modula je spodbuditi poučevanje, raziskovanje in razmislek o spoštovanju temeljnih pravic na nacionalni, evropski in mednarodni ravni v kontekstu digitalne transformacije podjetij in družbe v EU ter vse bolj globaliziranega gospodarstva, v katerem ima EU pomembno vlogo pri širjenju evropskih vrednot v globaliziranem svetu. Cilj modula je opremiti udeležence (študente, pravnike, civilno družbo) z boljšim razumevanjem vpliva temeljnih pravic na EU poslovno pravo in politiko ter na globalizirano gospodarstvo na splošno. Cilj modula je tudi spodbujanje dialoga med akademskim svetom in oblikovalci politik, zlasti za izboljšanje upravljanja politik EU.

Modul bo svoje cilje dosegel z dejavnostmi na stičišču temeljnih pravic ter EU poslovnega prava in politike. To stičišče bo analiziral skozi tri glavne dimenzije:
    1. razumevanje uporabe Listine EU o temeljnih pravicah na evropski in nacionalni ravni;
    2. krepitev varstva temeljnih pravic v EU v dobi digitalne preobrazbe podjetij in družbe v EU (zlasti enotnega digitalnega trga);
    3. krepitev temeljnih pravic v svetovni dobavni verigi skozi zunanje delovanje EU.

Od leta 2009, ko je začela veljati Lizbonska pogodba, je Listina EU pravno zavezujoča. Temeljne pravice niso več razumljene zgolj kot pravice, ki ščitijo posameznika le pred nosilci javnih pooblastil, temveč jih morajo spoštovati tudi podjetja pri svojem poslovanju. Modul se bo osredotočil na temeljne pravice in načela, ki so ključnega pomena v okviru enotnega digitalnega trga in trgovinske politike EU, zlasti socialne in ekonomske pravice (npr. enakost in nediskriminacija, pravice otrok, enakost spolov, varstvo osebnih podatkov v spletnem okolju, svoboda gospodarske pobude, varstvo šibkejše stranke, varstvo okolja, pravica do učinkovitega pravnega varstva, dostop do pravnega varstva). Zajemal bo tudi teme, ki obravnavajo človekove pravice v globalnih dobavnih verigah, umetno inteligenco, ekonomijo delitve, spletne potrošniške in pametne pogodbe, geoblokiranje in varstvo podatkov. Dejavnosti modula bodo namenjene civilni družbi za ozaveščanje o politikah EU na tem področju. To je še posebej pomembno v kontekstu globaliziranih dobavnih verig, okoljskih problemov in tudi v kontekstu enotnega digitalnega trga.
 

Srečaj nas na omrežju X (Twitterju):    

 

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the authors only and do not necessarily reflect those of the European Union or the Directorate General Justice and Consumers (DG JUST). Neither the European Union nor DG JUST can be held responsible for them.

Financira Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so le od avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Generalnega direktorata za pravosodje in potrošnike (DG JUST). Niti Evropska unija niti DG JUST ne moreta biti odgovorna zanje.