Doc. dr. Cocou Marius Mensah na 7. kongresu KOKOZ in 9. hrvaškem kongresu medicinskega prava
Datum objave: 17.03.2026 | Datum poteka: 31.12.2099
Med 13. in 15. marcem 2026 je v Poreču potekal 7. kongres KOKOZ in 9. hrvaški kongres medicinskega prava z mednarodno udeležbo, ki sta ga organizirala Hrvaška zdravniška zbornica in Pravna fakulteta Univerze v Splitu.
Na konferenci je sodeloval doc. dr. Cocou Marius Mensah, ki je zastopal Pravno fakulteto Univerze v Mariboru. Na dogodek je bil povabljen v okviru sodelovanja med Pravno fakulteto Univerze v Mariboru in partnersko Pravno fakulteto Univerze v Splitu.
Doc. dr. Mensah je predstavil referat z naslovom “EU Green Diplomacy and Global Governance: Legal Perspectives on Health and Sustainable Tourism”. V prispevku je izpostavil povezave med okoljskimi politikami Evropske unije, varovanjem zdravja in trajnostnim turizmom. Opozoril je, da so po podatkih Evropske agencije za okolje nevarne ravni onesnaženosti zraka leta 2023 povzročile približno 182.000 prezgodnjih smrti v Evropski uniji.
Predavanje je predstavilo tudi ključne pobude EU na področju podnebne politike, kot so Evropski zeleni dogovor, Evropski podnebni zakon (Uredba (EU) 2021/1119) ter zakonodajni paket Fit for 55, s katerimi se je EU zavezala, da bo do leta 2030 zmanjšala neto emisije toplogrednih plinov za najmanj 55 %. Posebej je bilo poudarjeno, da okoljski dejavniki, zlasti onesnaženost zraka in podnebne spremembe, pomembno vplivajo na zdravje ljudi.
V prispevku je bilo izpostavljeno tudi, da bo prehod Evrope v podnebno nevtralno celino pomembno vplival na razvoj trajnostnega turizma, saj turistični sektor predstavlja približno 9–10 % BDP Evropske unije.
Udeležba na konferenci je prispevala k nadaljnji krepitvi mednarodnega akademskega sodelovanja ter k promociji raziskovalnega dela Pravne fakultete Univerze v Mariboru.
