Tekmovanje Central and Eastern Europe Moot Competition

Datum objave: 06.05.2024 | Datum poteka: 31.12.2099

Ekipa Pravne fakultete Univerze v Mariboru se je med 26. in 29. aprilom udeležila tekmovanja iz poznavanja prava Evropske unije, Central and Eastern Europe Moot Competition (CEEMC), ki poteka kot simulacija postopka predhodnega odločanja pred Sodiščem EU. Pravno fakulteto Univerze v Mariboru so zastopale študentke Eva Ledinek, Lana Simončič, Alenka Tabaković in Vita Višič pod mentorstvom asist. Žive Šuta in izr. prof. dr. Petre Weingerl. Tekmovalka Lana Simončič je prejela nagrado 'Noted Speaker'.

Tekmovanje organizira British Law Center v okviru izobraževalne ustanove Juris Angliae Scientia Ltd pod pokroviteljstvom Sodišča EU in Centra za evropske pravne študije Univerze v Cambridge-u (CLES). Ustni del tekmovanja CEEMC 2024 je potekal na sodišču v Pragi pred sodniki in generalnimi pravobranilci Sodišča EU in drugimi strokovnjaki prava EU. V preliminarnih bojih je bila osrednja tema vladavina prava (razlaga 19. člena PEU in 47. člena Listine EU o temeljnih pravicah glede neodvisnosti nacionalnih sodnikov in 267. člena PDEU glede zaviranja postavitve vprašanje za predhodno odločanje). Ekipi PFUM se je po preliminarnih bojih proti Sofia University in University of Zagreb uspelo uvrstiti v polfinale tekmovanja (Semifinals), kjer se je uspešno pomerila tudi z ekipama iz Charles University in Alexandru Ioan Cuza University. Osrednje teme polfinala so bile sorodna reprodukcijska pravica filmskih producentov, obseg pravice priobčitve javnosti ter definicija izjeme pastiche in njena uporaba v skladu z InfoSoc direktivo.

Iskrene čestitke!