Novice

Novice 1 do 20 od 451

Mesec maj v znamenju Erasmus mobilnosti

Datum objave: 21.05.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

V maju 2025 so v programu Erasmus+ Pravno fakulteto Univerze v Mariboru obiskali štirje gostujoči profesorji, in sicer prof. dr. Marek Zielinski s PF University of Katowice (Pojska) ter prof. dr. Razaana Denson, prof. dr. Elmarie Knoetze in prof. dr. Marc  Welgemoed s PF Nelson Mandela University iz Port Elizabeth (Južna Afrika)

Gostujoči predavatelji so izvedli predavanja za študente prve in druge stopnje, in sicer:

  • prof. dr. Marek Zielinski: 'European Union Decentralized Agencies' in 'European Union Decentralized Agencies';
  • prof. dr. Razaana Denson: 'Marriage Law in South Africa: Selected Aspects'
  • prof. dr. Elmarie Knoetze: 'Freedom of Testation in South Africa Law' 
  • prof. dr. Marc Welgemoed: ' The Civil Procedural System in South Africa'

Gostujoče profesorje sta sprejela tudi dekan prof. dr. Tomaž Keresteš in prodekanica prof. dr. Vesna Rijavec. Obenem je obisk okrepil sodelovanje med fakultetami in odprl možnosti za skupne raziskovalne projekte ter mobilnosti naših zaposlenih in študentov v prihodnje. 

Gostujoči profesorji so s svojo prisotnostjo pomembno obogatili akademsko in pedagoške dogajanje na naši fakulteti in prispevali k mednarodni prepoznavnosti naše fakultete.

  • Na fotografiji prof. dr. Marek Zielinski s PF University of Katowice (Pojska), prof. dr. Razaana Denson, prof. dr. Elmarie Knoetze, prof. dr. Marc  Welgemoed s PF Nelson Mandela University iz Port Elizabeth (Južna Afrika) ter prof. dr. Tomaž Keresteš in prof. dr. Vesna Rijavec
  • Na fotografiji prof. dr. Razaana Denson, prof. dr. Elmarie Knoetze in prof. dr. Marc  Welgemoed s PF Nelson Mandela University iz Port Elizabeth (Južna Afrika) ter prof. dr. Suzana Kraljić, prof. dr. Tjaša Ivanc in Jasmina Klojčnik
  • Prof. dr. Elmarie Knoetze s PF Nelson Mandela University iz Port Elizabeth (Južna Afrika)
  • Prof. dr. Razaana Denson s PF Nelson Mandela University iz Port Elizabeth (Južna Afrika)
  • Prof. dr. Marc  Welgemoed s PF Nelson Mandela University iz Port Elizabeth (Južna Afrika)
  • Prof. dr. Marek Zielinski s PF University of Katowice (Pojska)

Gostujoče predavanje dr. Gordane Lalić iz Službe Vlade RS za zakonodajo

Datum objave: 20.05.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

V torek, 13. maja 2025, je v okviru predmeta Pravo, etika in nomotehnika doktorskim študentom predavala dr. Gordana Lalić iz Službe Vlade RS za zakonodajo. Na podlagi izjemno zanimivega predavanja so študenti dobili uvid v delo na področju nomotehnike in tudi v izzive, s katerimi se pri svojem delu sooča Služba Vlade RS za zakonodajo.

Dr. Lalić se lepo zahvaljujemo za izvedbo predavanja. 

  • Dr. Gordana Lalić iz Službe Vlade RS za zakonodajo

Študentka Sashka Koleska dosegla vrhunski uspeh na WDSF Zagreb Dance Grand Prix

Datum objave: 14.05.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

Z izjemno zmago na mednarodnem tekmovanju WDSF Zagreb Dance Grand Prix, ki je potekalo 3. maja 2025, je študentka 2. letnika Univerzitetnega študijskega programa 1. stopnje Pravo Sashka KOLESKA dosegla velik mejnik v svoji plesni karieri. S to pomembno zmago si je namreč uradno zagotovila prvo mesto na svetovni lestvici Svetovne plesne zveze (WDSF) v kategoriji Solo Latin Adult.

Ta dosežek potrjuje njeno konstantno predanost, vrhunsko tehnično znanje in umetniško izraznost, ki jo že dlje časa postavljajo med najboljše plesalke na svetu. Sashka Koleska tako postaja nova številka ena v svetu solo plesnega športa in navdih številnim solo plesalcem po vsem svetu.

Študentki Sashki Koleska iskreno čestitamo in ji želimo veliko plesnih ter študijskih uspehov tudi v prihodnje.

  • Študentka Sashka Koleska na najvišji stopnički za osvojeno prvo mesto na svetovni lestvici Svetovne plesne zveze (WDSF) v kategoriji Solo Latin Adult

Izjemen uspeh študentov Pravne fakultete Univerze v Mariboru na tekmovanju Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot

Datum objave: 08.05.2025 | Datum poteka: 31.12.2025

Ekipa Pravne fakultete Univerze v Mariboru je na tekmovanju Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot, ki velja za eno največjih mednarodnih tekmovanj študentov prava, dosegla izjemen rezultat in se uvrstila med najboljših 64 ekip na svetu, kar pomeni preboj v izločilne boje finalnega dela tekmovanja na Dunaju. S tem je osvojila tudi »Honorable mention« za nagrado »Eric E. Bergsten Award«. Na tekmovanju je sicer sodelovalo skoraj 400 pravnih fakultet z vsega sveta.

Poleg tega je ekipa tekom priprav dosegla tudi prvo mesto na Brussels Premoot 2025, enem izmed večjih pripravljalnih tekmovanj. Ekipa se je sicer udeležila pripravljalnih tekmovanj še v Brnu, Beogradu, Berlinu in Ljubljani, organizirala pa je tudi manjše srečanje z ljubljansko in zagrebško ekipo na naši fakulteti. Na predtekmovanjih so se naši študenti pomerili s številnimi ekipami iz uglednih pravnih fakultet s celega sveta ter nastopali pred izkušenimi arbitri in strokovnjaki s področja mednarodne gospodarske arbitraže, kar je predstavljalo pomemben del priprave na finalni del tekmovanja na Dunaju.

Priprave na tekmovanje so potekale od septembra 2024 do aprila 2025. V tem času so tekmovalci razvijali pisne in ustne veščine v simulaciji arbitražnega postopka ter se poglabljali v kompleksna vprašanja mednarodnega gospodarskega prava. Skozi celoten proces so izkazali izjemno predanost, strokovno zrelost in močan ekipni duh. Za ta uspeh iskreno čestitamo vsem članom ekipe: Anji Triller, Blažu Bukovcu, Miji Kozole, Tei Ladič, Rini Pšunder in Maši Pogorelec.

Posebna zahvala gre tudi mentorjem, ki so s strokovnim vodenjem in izkušnjami pomembno prispevali k uspehu ekipe: doc. dr. Denisu Baghrizabehi, asist. Lini Burkelc Juras, Petri Zupančič, Nastji Gorenc, Jakobu Hauptmanu in Naji Škarja. Ekipa se za pomoč zahvaljuje tudi nekdanjima tekmovalcema Stefanu Danojeviću in Izi Beširević, ki sta občasno pomagala s pripravami.

Udeležba na vseh predtekmovanjih in finalu tekmovanja ter priprave naše ekipe ne bi bile možne brez podpore sponzorjev in donatorjev: PLUS d.o.o., OPTISIS d.o.o., Kramberger d.o.o., Dobrodej d.o.o., odv. p. Kontarščak, odv. p. Vindiš Fingušt, Silkem d.o.o., odv. p. Ketiš Janžekovič, odv. p. Šlamberger, Komunaprojekt d.o.o., Tehtalni sistemi JUS d.o.o., Agrovit d.o.o., odvetnik Andrej Vovšek, avtoprevozništvo Prosenjak. Prav tako je bila pri udeležbi na tekmovanju ključna podpora Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije. Vsem se za podporo in njihove prispevke iskreno zahvaljujemo.

Takšni dosežki potrjujejo kakovost izobraževanja na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru, strokovno predanost našega akademskega kadra ter potencial naših študentov. Uspehi študentov na tekmovanjih prispevajo k prepoznavnosti in ugledu fakultete, najbolj pa koristijo tekmovalcem, ki pridobijo pomembne kompetence in reference za bodočo kariero.

Ekipi čestitamo in ji želimo mnogo uspehov tudi prihodnje!

  • Ekipa tekmovalcev in mentorjev letošnjega tekmovanja Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot
  • Ekipo, ki se je uvrstila med 64 najboljših ekip, sestavljajo tekmovalci Mija Kozole, Anja Triller, Maša Pogorelec, Rina Pšunder, Blaž Bukovec in Tea Ladić
  • Prikaz Honorable Mentions II

Obisk delegacije iz Uzbekistanu na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru

Datum objave: 08.05.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

6. maja 2024 je našo fakulteto obiskala delegacija iz Državne pravne univerze v Taškentu (Tashkent State University) iz Uzbekistana. V delegaciji so bili prof. dr. Bekzod Musaev, dekan fakultete za zasebno pravo na TSUL (pravna univerza se deli na posamezne fakultete), prof. dr. Ikhtiyor Bekov, vodja katedre za ustavno pravo na Državni pravni univerzi v Taškentu (TSUL) ter gospa Petra Gorjup iz nevladne organizacije Regional Dialogue (RD), ki ima več kot 15 let izkušenj s področja zagotavljanja usposabljanj, svetovanj, pravne in tehnične pomoči na področjih vladavine prava, pravosodja, boja proti terorizmu in pranju denarja, kazenskega pregona, korupcije ter skladnosti z zakonodajo.

Obisk je nadaljevanje predhodnih aktivnosti, saj sta prof. dr. Vesna Rijavec in prof. dr. Tjaša Ivanc septembra 2019 obiskali TSUL in tako začeli institucionalno sodelovanje med obema ustanovama. Poleg tega je obisk pripravljalna aktivnost pred prihodom predsednika Uzbekistana v Slovenijo 22. maja 2025, kjer je na dnevnem redu obiska tudi pogovor o sodelovanju v izobraževanju.

Naša fakulteta ima je s TSUL podpisan memorandum o soglasju (MOU), ki predvideva izmenjavo študentov in sodelavcev v okviru programa Erasmus+, skupne študijske programe, poletne šole ter znanstveno publiciranje v naših revijah Medicine, Law & Society (indeksirano v Scopus) in Lexonomica (indeksirano v WoS, ESCI). Pogovor je tekel o nadaljnjih korakih za konkretizacijo sodelovanja.

Našo fakulteto so na sestanku zastopali Jasmina Klojčnik, vodja mednarodne in projektne pisarne, doc. dr. Cocou Marius Mensah in doc. dr. Rok Dacar.

  • Prof. dr. Bekzod Musaev, dekan fakultete za zasebno pravo na TSUL, prof. dr. Ikhtiyor Bekov, vodja katedre za ustavno pravo na Državni pravni univerzi v Taškentu, gospa Petra Gorjup, Jasmina Klojčnik, doc. dr. Cocou Marius Mensah in doc. dr. Rok Dacar v Dekanatu Pravne fakultete Univerze v Mariboru

Prof. dr. Tjaša Ivanc, doc. dr. Denis Baghrizabehi in asist. dr. Kristjan Zahrastnik sodelovali na konferenci: »Digitalizacija in umetna inteligenca v pravosodju«

Datum objave: 05.05.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

V petek, 11. aprila 2025, je na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani potekala konferenca z naslovom »Digitalizacija in umetna inteligenca v pravosodju«.

Konferenco je na pobudo in v soorganizaciji sodnice prof. dr. Maje Brkan organizirala Pravna fakulteta v Ljubljani, v sodelovanju z Ministrstvom za pravosodje ter Ministrstvom za digitalno preobrazbo, je združila predstavnike akademskih krogov, pravosodnih institucij ter širše strokovne javnosti.

Prof. dr. Tjaša Ivanc je vodila sekcijo »Pasti digitalizacije v pravosodju«. Znotraj te sekcije je referat na temo digitalnih dokazov v pravdnem postopku predstavil asist. dr. Kristjan Zahrastnik. Doc. dr. Denis Baghrizabehi je sodeloval na sekciji »Digitalizacija pravosodja v teoriji in praksi«, z referatom na temo »pravica do človeškega sodnika«.

Več informacij je dosegljivih na spletni strani Pravne fakultete Univerze v Ljubljani (odpiranje v novem zavihku).

  • dr. Aleš Završnik, dr. Marjana Garzarolli, dr. Denis Baghrizabehi, dr. Matej Avbelj, dr. Maruša Tekavčič, dr. Maruša Tekavčic Veber na sekciji Digitalizacija pravosodja v teoriji in praksi (foto: Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani)
  • Pomanjšana fotografija - dr. Tjaša Ivanc, dr. Jelena Virant Burnik, dr. Matija Damjan in dr. Kristjan Zahrastnik na sekciji Pasti digitalizacije v pravosodju (foto: Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani)
  • dr. Tjaša Ivanc, dr. Jelena Virant Burnik, dr. Matija Damjan in dr. Kristjan Zahrastnik na sekciji Pasti digitalizacije v pravosodju (foto: Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani)

Obisk gostov z Univerze Jagiellonian v Krakovu

Datum objave: 05.05.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

V okviru akademskih obiskov v Sloveniji, Avstriji in na Madžarskem smo 29. aprila 2025 v Mariboru gostili profesorja Aleksandra Wróbela s Pravne fakultete Jagelonske Univerze v Krakovu, ki je naš kraj obiskal skupaj z dvema kolegoma in desetimi študenti.

Goste je sprejel doc. dr. Cocou Marius Mensah, ki jih je popeljal na ogled mesta, vključno z Univerzo v Mariboru in Starim trtam.

Zahvaljujemo se za obisk in se veselimo nadaljnjega sodelovanja!

  • Doc. dr. Cocou Marius Mensah s profesorjem Aleksandrom Wróbelom s Pravne fakultete Jagelonske Univerze v Krakovu ter skupino študentov

Asist. Jan Stajnko na konferenci International Anti-Corruption Conference

Datum objave: 25.04.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

Asist. Jan Stajnko se je udeležil konference International Anti-Corruption Conference, ki je potekala 14. in 15. aprila na Nelsom Mandela University v Južni Afriki.

Na konferenci je predstavil Direktivo (EU) 2019/1937 o zaščiti žvižgačev in ureditev zunanjih kanalov poročanja v Sloveniji.

Dogodek je bil organiziran v okviru projekta Fisheries Law Enforcement Academy (FishFORCE), ki ga sofinancira norveško Ministrstvo za zunanje zadeve.

Več o projektu si lahko preberete na spletnem naslovu Nelson Mandela University (odpiranje v novem zavihku).

  • Fotografija udeležencev konference, skrajno desno tudi asist. Jan Stajnko

Asist. Jan Stajnko raziskoval na Max Planck Institute

Datum objave: 25.04.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

Asist. Jan Stajnko je od januarja do marca 2025 raziskoval na Max Planck Institute for the Study of Crime, Security and Law, ki se nahaja v nemškem mestu Freiburg.

Za raziskovalno delo v tujini je pridobil štipendijo Max Planck Institute Doctoral Fellowship, za kar mu iskreno čestitamo.

Več o Inštitutu Max Planck za raziskovanje kriminalitete, varnosti in prava si lahko preberete na slednji povezavi (odpiranje v novem zavihku).

  • Asist. Jan Stajnko pred zgradbo Max Planck Institut

Študentski projekt »Digitalni prehod in delovna razmerja (DigiWork)« pod mentorstvom prof. dr. Darje Senčur Peček ter sodelovanjem Elektra Maribor d.d.

Datum objave: 22.04.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

Marca 2025 se je na Pravni fakulteti UM pričel izvajati študentski projekt »DigiWork – Digitalni prehod in delovna razmerja (WorkRest)«, ki poteka pod mentorstvom prof. dr. Darje Senčur Peček, ob pomoči doc. dr. Aljoše Polajžarja, administrativni podpori Jasmine Klojčnik ter s sodelovanjem Elektro Maribor d.d., kot projektnega partnerja iz gospodarstva. V projektu bodo študentke prava (s študentko psihologije) raziskovale različne vidike problematike digitalizacije delovnega procesa v podjetjih, med drugim, dela na domu, pravice do odklopa, pravice do varstva osebnih podatkov, varnosti in zdravja pri delu, vloge delavskih predstavnikov, psiholoških vidikov itd.

Dne 8. aprila so projektno skupino sprejeli na sedežu družbe Elektro Maribor d.d., kjer nam je uvodoma predsednica uprave, Tatjana Vogrinec Burgar, univ. dipl. prav., predstavila splošen okvir delovanja družbe ter aktualne izzive, s katerimi se srečuje družba v praksi (iz različnih vidikov in področij). V nadaljevanju so nam aktualne izzive iz svojih delovnih področij predstavili direktorica poslovnega področja, Petra Kosec Ferlež, univ. dipl. prav., delovna mentorica, vodja kadrovske službe, Martina Škofič, univ. dipl. prav. in pooblaščenec za skladnost poslovanja in integriteto, David Braun, univ. dipl. prav. Delovni sestanek je trajal več kot 2 uri, na njem pa so študenti prejeli številne relevantne informacije ter znanja iz prakse.

Na projektu sodeluje šest študentov, in sicer: Tajda Prapotnik, Ana Veronika Borko, Maša Kaiser, Asja Lešnik, Kaja Lenart (vse PF UM) ter Anika Pajer (FF UM, smer psihologija).

Projekt se izvaja v okviru programa Problemsko učenje študentov v delovno okolje: gospodarstvo, negospodarstvo in neprofitni sektor v lokalnem/regionalnem okolju 2024-2027 (PUŠ v delovno okolje 2024-2027) – Program evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027 v Sloveniji.

  • Sodelujoči na študentskem projektu »Digitalni prehod in delovna razmerja (DigiWork)« pod mentorstvom prof. dr. Darje Senčur Peček ter sodelovanjem Elektra Maribor d.d. pred roll-upom z logotipom Elektra Maribor d.d.
  • Sodelujoči na študentskem projektu »Digitalni prehod in delovna razmerja (DigiWork)« pod mentorstvom prof. dr. Darje Senčur Peček ter sodelovanjem Elektra Maribor d.d. za okroglo mizo v prostorih Elektra Maribor d.d.

Pravna fakulteta Univerza v Mariboru na 5. konferenci Položaj javnih uslužbencev in funkcionarjev

Datum objave: 22.04.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

14. in 15. aprila 2025 sta doc. dr. Mojca Tancer Verboten in doc. dr. Aljoša Polajžar kot predavatelja sodelovala na 5. konferenci Položaj javnih uslužbencev in funkcionarjev (v organizaciji Založbe GV). Doc. dr. Mojca Tancer Verboten je predavala o nekaterih novostih novega plačnega sistema ter o posebnostih pri določanju plač po novem sistemu za javne uslužbence v raziskovalni dejavnosti in izobraževanju. Doc. dr. Aljoša Polajžar pa je predstavil izbrano aktualno sodno prakso Sodišča EU in Evropskega sodišča za človekove pravice v zvezi z delovnimi razmerji javnih uslužbencev. 

Več o konferenci si lahko preberete na spletni strani Gv založbe (odpiranje v novem zavihku).

  • Doc. dr. Mojca Tancer Verboten za govorniškim pultom na konferenci Položaj javnih uslužbencev in funkcionarjev (pomanjšana fotografija)
  • Doc. dr. Mojca Tancer Verboten za govorniškim pultom na konferenci Položaj javnih uslužbencev in funkcionarjev
  • Doc. dr. Mojca Tancer Verboten na konferenci Položaj javnih uslužbencev in funkcionarjev
  • Doc. dr. Aljoša Polajžar za govorniškim pultom na konferenci Položaj javnih uslužbencev in funkcionarjev

Obisk delegacije s Pravne fakultete Wayne State University

Datum objave: 18.04.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

V ponedeljek, 15. aprila 2024, je Pravno fakulteto Univerze v Mariboru obiskala delegacija s Pravne fakultete Wayne State University iz Združenih držav Amerike. Obisk je potekal v duhu mednarodnega sodelovanja in akademske izmenjave, s poudarkom na skupnem programu dvojne diplome, ki povezuje obe instituciji. Več informacij o t.i. "dvojni diplomi" (odpiranje v novem zavihku).

V okviru obiska sta bila organizirani dve posebni predavanji, namenjeni študentom, zaposlenim in širši akademski skupnosti.

Prvo predavanje je izvedel dekan Pravne fakultete Wayne State University, prof. dr. Richard Bierschbach, ki je predstavil možnosti študija na njihovi fakulteti. Poseben poudarek je namenil programu dvojne diplome, ki študentom Pravne fakultete Univerze v Mariboru omogoča, da poleg naziva magister/magistrica prava pridobijo tudi ameriški naziv Master of Laws (LL.M.). 

Nato je sledilo še izjemno aktualno in strokovno predavanje prof. dr. Gregoryja Foxa na temo »Legal problems arising from a potential Russia-Ukraine peace agreement«. V njem je predstavil pravne izzive, ki bi lahko nastali ob morebitni sklenitvi mirovnega sporazuma med Rusijo in Ukrajino, ter opozoril na kompleksnost mednarodnega prava v času konfliktov.

Obisk je še dodatno okrepil vezi med obema institucijama in ponudil študentom vpogled v priložnosti, ki jih ponuja študij prava v mednarodnem okolju. 

  • Prof. dr. Richard Bierschbach in prof. dr. Gregoryja Foxa za govorniškim pultom na PF UM
  • Prof. dr. Richard Bierschbach za govorniškim pultom v predavalnici na PF UM, ki je predstavil možnosti študija na njihovi fakulteti
  • Prof. dr. Gregoryja Foxa za govorniškim pultom v predavalnici D na temo »Legal problems arising from a potential Russia-Ukraine peace agreement«

Članek prof. dr. Aleša Ferčiča objavljen v prestižni reviji Common Market Law Review

Datum objave: 14.04.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

S ponosom objavljamo, da je bil v preteklem tednu v prestižni pravni reviji Common Market Law Review, ki po faktorju vpliva sodi med najvišje rangirane mednarodne pravne revije (Q1), objavljen izvirni znanstveni članek prof. dr. Aleša Ferčiča z naslovom Structural disadvantage argument in State aid case law.

Članek je dostopen na spletni strani Kluwerlawonline (odpiranje v novem oknu).

  • Del naslovne revije Common Market Law Review

Študentsko tekmovanje MEDMUN 2025

Datum objave: 14.04.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

Študentke Pravne fakultete Univerze v Mariboru so se pod mentorstvom doc. dr. Aljoše Polajžarja med 4. in 6. aprilom 2025 udeležili Mediterranean Model United Nations (MEDMUN), ki je potekalo na kampusu Univerze Sciences Po v Mentonu.

Tekmovalke Lorena Topolovec (krizni komite na temo simulacije invazije na Tajvan), Ana Veronika Borko ter Anja Kmetec (simulacija postopka pred International Court of Justice (ICJ)), ter Altina Lami (UN Disarmament and International Security Committee) so se na tekmovanju odlično odrezale.

Študentka Lorena Topolovec je za nastop v svojem komiteju prejela nagrado »Best delegate« (1. mesto). Študentka Ana Veronika Borko pa nagrado »Honourable mention« (2. mesto). 

Mediterranean Model United Nations (MEDMUN) je tekmovanje v okviru Model United Nations (MUN) konferenc. Na teh se po pravilih postopka, ki veljajo za posamezen odbor mednarodne organizacije, obravnavajo pereče teme, ki pestijo mednarodno skupnost. Vsak delegat predstavlja po eno državo članico posameznega odbora (na primer Odbora ZN za človekove pravice), debata pa v celoti poteka v angleškem jeziku, kar pripomore ne le h krepitvi retoričnih in pogajalskih sposobnosti, ampak tudi bogatenju besedišča. Tekmovanja MEDMUN se je udeležilo več kot 500 tekmovalcev iz različnih držav. Več o tekmovanju izveste na naslednji povezavi (odpiranje v novem zavihku)

Našim izvrstnim študentkam iskreno čestitamo!

  • Skupinska fotografija tekmovalk Lorene Topolovec, Ane Veronika Borko, Anje Kmetec, Altine Lami ter mentorja ekipe doc. dr. Aljoše Polajžarja (pomanjšana velikost)
  • Skupinska fotografija tekmovalk Lorene Topolovec, Ane Veronika Borko, Anje Kmetec, Altine Lami ter doc. dr. Aljoše Polajžarja (pomanjšana velikost)
  • Skupinska fotografija tekmovalk Lorene Topolovec, Ane Veronika Borko, Anje Kmetec in Altine Lami
  • Fotografija steklene plaklete za »Best delegate« (1. mesto)

Gostujoče predavanje prof. dr. Verice Trstenjak

Datum objave: 10.04.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

V četrtek, 10. aprila 2025, je pri predmetu Pravni sistem in institucije EU predavala prof. dr. Verica Trstenjak, nekdanja generalna pravobranilka na Sodišču EU in nekdanja sodnica na Splošnem sodišču EU, od nedavnega podpredsednica Evropske akademije znanosti in umetnosti.

Prof. dr. Trstenjak je izjemno zanimivo predavanje z naslovom Pravno varstvo v EU: med Mariborom in Luksemburgom popestrila s številnimi zanimivostmi iz prve roke glede delovanja Sodišča EU, s seboj je prinesla togo, ki jo je nosila kot generalna pravobranilka in študentom predstavila druge “ikonične” EU rekvizite (npr. liker Cassis de Dijon).

Prof. dr. Trstenjak se zahvaljujemo za odlično predavanje in se veselimo njenih prihodnjih obiskov naše fakultete.

  • Gostujoča predavateljica prof. dr. Verica Trstenjak pred avditorijem študentov v predavalnici na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru

Izjemen dosešek: revija Medicine, Law & Society sprejeta v prestižno bazo Scopus

Datum objave: 04.04.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

S ponosom sporočamo, da je bila naša znanstvena revija Medicine, Law & Society sprejeta v prestižno Scopus bazo indeksiranja!

To je izjemno priznanje za kakovost in znanstveno odličnost revije, ki že vrsto let združuje strokovnjake s področij medicine, prava in družboslovja. V reviji so doslej objavljali avtorji iz številnih držav (npr. EU, Malezije, ZAE, Srbije, ZDA, Turčije, Rusije, Indije idr.), kar kaže na njeno mednarodno in akademsko prepoznavnost.

Sprejem v bazo Scopus potrjuje visoko raven objavljenih člankov, raziskav ter povečuje prepoznavnost in dostopnost revije v mednarodnem akademskem prostoru. Uspeh je rezultat večletnega dela, zato iskrene čestitke urednikom, uredniškemu odboru, avtorjem, Univerzitetni založbi Univerze v Mariboru, recenzentom, lektorjem in vsem, ki s svojim delom prispevajo k razvoju revije!

  • Odsek naslovnice revije Medicine, Law & Society

Pravkar izšla znanstvena monografija prof. dr. Janje Hojnik z naslovom Dravčani - zgodovina Dravcev in njihovih prebivalcev

Datum objave: 04.04.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

Pri Univerzitetni založbi Univerze v Mariboru je izšla znanstvena monografija prof. dr. Janje Hojnik z naslovom Dravčani - zgodovina Dravcev in njihovih prebivalcev. Na 1170 straneh formata A4 ter s preko 1150 fotografij prikazuje zgodovino haloške vasi Dravci, njihove prebivalce čez pet stoletij, od podložniškega stanu v osebno svobodo, upravno-pravni, sodni, demografski in drugi razvoj. 

Knjiga je prosto dostopna na spletni strani Univerzitetne založbe Univerze v Mariboru (odpiranje v novem zavihku), čez mesec dni pa bo dostopna tudi v Knjižnici Pravne fakultete Univerze v Mariboru in v Univerzitetni knjižnici Maribor. Prva predstavitev bo 24. aprila 2025 v Knjižnici na Ptuju, 8. maja 2025 pa tudi v UKM. 

Iz recenzije prof. dr. Boruta Holcmana, ki bo v celoti objavljena v Časopisu za zgodovino in narodopisje, izhaja:
Zanesljivo je dejstvo, da večina oblastnikov od cesarja preko kralja do predsednika države prebivalcev Dravc niso poznali, prebivalci Dravc pa so zagotovo poznali pravo cesarstva, države in dežele ter se skladno z njim ravnali in odzivali. Enako je z dejstvom Katoliške cerkve. Matične knjige so odličen vir za prepoznavanje odnosov, kakor jih je definirala Katoliška cerkev in kako so postali del zavedanja lokalne skupnosti – moralno/pravno, dovoljeno/prepovedano… Obseg monografije, objavljeni in ovrednoteni dokumenti, celovitost predstavitve, tako iz geografskega, kakor ekonomsko-političnega ter verskega življenja, priča o analitični sposobnosti avtorice, ki je združila zgodovinsko s pravnozgodovinsko metodo in metodo zbiranja poročil, v arhivski metodologiji znano kot "oral history"… Iz pričujočega dela je mogoče zaključiti, da je globalna zgodovina sestavljena iz številnih lokalnih enot.

  • Fotografija monografije prof. dr. Janje Hojnik z naslovom Dravčani - zgodovina Dravcev in njenih prebivalcev

Ekipa Vis Moot Pravne fakultete Univerze v Mariboru zmagovalka pre-moota 2025 v Bruslju

Datum objave: 03.04.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

Ekipa Vis Moot Maribor je dosegla izjemen uspeh na pre-moot tekmovanju "The Brussels Premoot 2025" v Bruslju (predtekmovanje v okviru Willem C. Vis Moota), ki je potekalo med 31. 3. in 1. 4. 2025. Po dveh dneh napetih pleadingov so se študenti najprej uvrstili v četrtfinale, kjer so izločili Univerzo Varšava, nato so v polfinalu izločili zagrebško pravno fakulteto, v finalu pa končno premagali še Univerzo Bonn. Tako so osvojili prvo mesto in zmagali na bruseljskem pre-mootu!

Ekipo sestavljajo tekmovalci Mija Kozole, Anja Triller, Maša Pogorelec, Rina Pšunder, Blaž Bukovec in Tea Ladić. Na tekmovanje so se pripravljali ob pomoči mentorjev doc. dr. Denisa Baghrizabehija, asist. Line Burkelc Juras, Jakoba Hauptmana, Nastje Gorenc, Naje Škarja ter Petre Zupančič.

Konkurenca je bila huda, vendar se ekipa vrača domov s pokalom in pripravljena na nove izzive. Ekipa se bo konec tega tedna udeležila še pre-moota v Beogradu, nato pa se konec naslednjega tedna prične finalno tekmovanje na Dunaju. 

Ponosni smo na naše študente in držimo pesti zanje!

  • Zmagovalna ekipa Vis pre-moot tekmovanja v Bruslju (pomanjšana)
  • Zmagovalna ekipa Vis pre-moot tekmovanja v Bruslju
  • Ekipo Vis moot PF UM sestavljajo tekmovalci Mija Kozole, Anja Triller, Maša Pogorelec, Rina Pšunder, Blaž Bukovec in Tea Ladić

Uspešno zaključena 34. mednarodna konferenca Medicina, pravo in družba

Datum objave: 02.04.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

V prostorih Univerze v Mariboru je 27. in 28. marca 2025 potekala že 34. tradicionalna mednarodna konferenca Medicina, pravo in družba, ki jo vsako leto pod okriljem Univerze v Mariboru organizirajo Pravna fakulteta in Medicinska fakulteta, Zdravniško društvo in Pravniško društvo v Mariboru.

Tema letošnje konference je bila »Medicina in farmacija v službi zdravja«. Na sekcijah konference so tudi letos sodelovali izjemno široko kompetentni moderatorji in panelisti. Dogodek je bil nekoliko drugače kot doslej, organiziran kot več okroglih miz, kjer so moderatorji in panelisti poskrbeli za pestro razpravo med strokami in širše. Svoje prispevke so tako predstavili številni domači in tuji strokovnjaki s področja medicine, prava, farmacije in drugih strok v povezavi z obravnavano temo. Znova se je interdisciplinarni pristop k obravnavi aktualnih tem pokazal za izredno učinkovitega, saj je omogočil uskladitev različnih strokovnih pogledov, izoblikovanje rešitev za odprta vprašanja ter povezovanje teorije in prakse.

Najprej sta udeležence že tradicionalno nagovorila viš. pred. prim. Jelka Reberšek Gorišek in rektor Univerze v Mariboru prof. dr. Zdravko Kačič, svoje poglede na temo Iskanje novih poti do zdravil – položaj raziskovalcev v sodobni družbi pa je nato v uvodnem predavanju predstavil prof. dr. Roman Jerala s Kemijskega inštituta v Ljubljani.

Sledila je prva sekcija na temo Razmerje med medicino in farmacijo v regulatornih okvirjih, ki sta jo moderirali prof. dr. Bojana Beović, predsednica Zdravniške zbornice Slovenije in prof. dr. dr. h. c. mult. Vesna Rijavec, prodekanica PF UM. V sekciji so se v razpravi dotaknili najrazličnejših vidikov teme in sicer nacionalne ureditve v razmerju do EU, nadzora farmacevtske industrije, vloge EMA in FDA, vloge JAZMP, odgovornosti države itd. Moderatorkam so se pridružili številni panelisti, in sicer dr. Kristina Nadrah, slovenska predstavnica pri EMA, Momir Radulović, direktor JAZMP, doc. dr. Urban Vrtačnik z Odvetniške pisarne Vrtačnik, mag. Vesna Kerstin Petrič, slovenska predstavnica pri WHO, dr. Andrej Janžič, s Sektorja Ministrstva za zdravje za zdravila, medicinske pripomočke in lekarniško dejavnost in dr. Ana Kerševan, generalna državna odvetnica.

Sledilo je predavanje prof. dr. Maje Brkan, sodnice in generalne pravobranilke na Splošnem sodišču EU, ki se je ukvarjala s temo Medicina in farmacija pred Splošnim sodiščem in Sodiščem EU.

V drugi sekciji sta moderatorja mag. Darja Potočnik Benčič in prof. dr. Rajko Pirnat skupaj s panelisti kot so prof. dr. Rok Dreu, dekan FFA UL, prof. dr. Milan Reljič, MF UM, prof. dr. Martina Repas, PF UM, mag. Robert Ljoljo, generalni direktor ZZZS, doc. dr. Marko Jug, generalni direktor UKC Ljubljana, prof. dr. Matej Štuhec, MF UM, Sanja Vuzem, WHO, NIJZ, prof. dr. Jože Sambt, EPF LJ in mag. Gregor Cuzak, generalni sekretar Zveze organizacij pacientov Slovenije razpravljala v okviru teme Zdravila - Trajnostna dimenzija zdravstva. Posebna pozornost je bila namenjena razvoju in proizvodnji zdravil ter prometu z njimi, kdo pravzaprav financira razvoj in raziskave, kako se dobi licenco za zdravila, etičnih vidikih in regulativi s tega področja.

Tretjo sekcijo so sestavljali moderatorja akad. prof. dr. Željko Knez s FKKT UM in prof. dr. Marko Anderluh, s FFA UL ter panelisti prof. dr. Krešimir Pavelić, Univerza v Puli, prof. dr. Matjaž Jeras, Komisija RS za medicinsko etiko, prof. dr. Miro Cerar, dekan PF UL, akad. prof. dr. Gregor Serša, vodja raziskovalnega programa: »Razvoj in ovrednotenje novih terapij za zdravljenje malignih tumorjev na Onkološkem inštitutu v Ljubljani, izr. prof. dr. Miha Šepec, PF MB,  prof. dr. Mitja Lainščak, dr. med., SB MS, doc. dr. Mojca Tancer Verboten, PF UM, ki so debatirali o različnih vidikih raziskav. Poseben poudarek so namenili laboratorijskim raziskavam in kliničnim raziskavam, sodelovanju medicine s farmacevtsko industrijo v raziskavah ter razvoju in iskanju novih varnih zdravil.

Poglede na Razmerje zdravnik – farmacevt – pacient so v okviru četrte sekcije predstavili moderatorja viš. pred. prim. Jelka Reberšek Gorišek in Peter Golob, predsednik odbora za Pravno-etična vprašanja na Zdravniški zbornici Slovenije ter panelisti prof. dr. Nataša Marčun Varda, strokovna direktorica UKC MB, dr. Marjetka Korpar z Zdravstvenega doma Ptuj, mag. Maja Petre, predstojnica Centralne lekarne UKC MB, Jernej Gjerek, s Centralne lekarne UKC MB, Božena Galun, strokovna vodja Zdravstvenega dom Ptuj, Blaž Ivanc, z ZF UL, mag. Darja Potočnik Benčič, predsednica Lekarniške zbornice Slovenije in asist. Zoran Simonović, predstavnik NIJZ. V okviru te sekcije so udeleženci razpravljali tudi o sodelovanju in komunikaciji med zdravnikom in farmacevtom, razmejitvi odgovornosti za izdajo zdravila med zdravnikom in farmacevtom, vlogi kliničnega farmacevta v bolnišnici, vidiku zdravnika na pomen kliničnega farmacevta itd.

Zadnja, peta sekcija, je ponudila uvid v Digitalizacijo in UI v farmaciji in medicini s poudarkom na uvajanju digitalnih tehnologij v farmaciji, kot so umetna inteligenca, podatkovna analitika in strojno učenje v razvoju zdravil, vključevanju robotov, 3D-tiskalnikov za tiskanje kombinirane terapije ter na splošno o umetni inteligenci v lekarniškem in medicinskem prostoru. Sekcijo sta kot moderatorja povezovala prof. dr. Vojko Flis, generalni direktor UKC MB in prof. dr. Gregor Štiglic, FZV UM. Kot panelisti pa so na njej sodelovali doc. dr. Luka Mišič, prodekan PF UL, prof. dr. Domen Mongus, FERI UM, Marjana Pikec, GZS - Združenje za informatiko in telekomunikacije, asist. dr. Jonas Miklavčič, TEOF, prof. dr. Dejan Dinevski, MF UM in viš. pred. dr. Boštjan Kežmah, FERI UM.

V sredo, 26. marca 2025 je na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru potekala tudi Študentska okrogla miza na temo »Zloraba sintetičnih substanc in zasvojenost«. Vzporedno je v četrtek dne 27. marca 2025 na MS Teams in v živo na Univerzi v Mariboru potekala Mednarodna sekcija konference in sicer na temo »Medicina in farmacija v službi zdravja iz globalne perspektive« kjer so se predstavili številni tuji strokovnjaki.

Vljudno vabljeni k ogledu celotne FOTOGALERIJE.

  • Pogled na polno dvorano udeležencev mednarodne konference Medicina, pravo in družba 2025 na temo »Medicina in farmacija v službi zdravja« (pomanjšana fotografija)
  • V pogovoru prof. dr. Bojana Beović, predsednica Zdravniške zbornice Slovenije in prof. dr. dr. h. c. mult. Vesna Rijavec s Pravne fakultete Univerze v Mariboru
  • Fotografija prve vrste visokih gostov 34. mednarodne konference Medicina, pravo in družba 2025
  • Pogled na dvorano s strani, kjer je potekal dogodek Medicina, pravo in družba 2025

Mednarodna konferenca v organizaciji Pravne fakulteta Univerze v Mariboru in Central European Academy iz Budimepšte

Datum objave: 02.04.2025 | Datum poteka: 31.12.2099

21. marca 2025 je potekala mednarodna konferenca, ki sta jo organizirali Pravna fakulteta Univerze v Mariboru in Central European Academy iz Budimepšte (Madžarska). Osrednja tema konference so bile asistirane reproduktivne tehnologije (ART) ter njihov status de lege lata in de lege ferenda ureditve (Assisted Reproductive Tecnologies (ART) status de lege lata and postulates de lege ferenda).

Po uvodnem nagovoru prodekana prof. dr. Aleša Ferčiča s Pravne fakultete Univerze v Mariboru in generalne direktorice CEA prof. dr. Timee Heinerné Barzó, so predavatelji (iz Hrvaške, Slovaške, Madžarske, Poljske, Srbije, Slovenije, Češke in Romunije) predstavili izbrane vidike reproduktivnih pravic in ART postopkov. 

Na konferenci je spregovorila tudi red. prof. dr. Suzana Kraljić s Pravne fakultete Univerze v Mariboru, ki je v svoji predstavitvi z naslovom The Right to Reproduction and Sustainable Development Goals analizirala pravico do reproduktivnega in spolnega zdravja v luči trajnostnih ciljev Agende 2023 ter stanja v Sloveniji.  

  • Predavatelji mednarodne konference v avli Pravne fakultete Univerze v Mariboru (pomanjšana fotografija)
  • Predavatelji mednarodne konference v avli Pravne fakultete Univerze v Mariboru
  • Pogled na predavalnico Auditorium Maximum z udeleženci mednarodne konference ter prof. dr. Suzana Kraljić za govorniškim pultom
  • Prof. dr. Aleš Ferčič s Pravne fakultete Univerze v Mariboru za govorniškim pultom
  • Pogled na razstavljene knjige in promocijski roll-up z logotipom CEA